Arge Laboratuvarımız

KOMPOZİT AR-GE LABORATUVARI

Kompozit Ar-Ge Laboratuvarı, Mitaş Enerji Kompozit Fabrikası’nın bünyesinde 2018 yılının başlarında kurulmuştur. Laboratuvarda ham madde ve üretilen kompozit ürünlerin testleri yapılmaktadır. Amacımız, testlerin hızlı ve güvenilir bir şekilde yapılmasını sağlamaktır. Laboratuvarda mekanik ve kimyasal testler yapılmaktadır.

ÇEKME - BASMA TESTİ

Laboratuvarda Utest firmasından alınmış 100 kN kapasiteli çekme-basma test cihazı bulunmaktadır. Üretilmiş ürünlerden numuneler hazırlanarak, bu numunelerin çekme ve basma testleri yapılmaktadır. Testler, EN ISO 527-4, ASTM D638 ve TS EN ISO 14125 standartlarına göre gerçekleştirilmektedir.

SERTLİK TESTİ

Resimde görülen Barkol Sertlik cihazıyla ürünlerin sertliği belirlenmektedir. Sertlik testi, ASTM D2583 standardına göre yapılmaktadır. Aşağıdaki resimde görülen daire şeklindeki malzemeler, doğrulama numuneleridir. Teste başlamadan önce, bu numunelerle doğrulama yapılarak cihazın doğru ölçüm yapıp yapmadığı kontrol edilmektedir

VİSKOZİTE VE YOĞUNLUK ÖLÇÜMÜ

Resimde görülen viskozimetre ile viskozite ölçümü yapılmaktadır. Ayrıca cihazın sıcaklık probu sayesinde numunenin sıcaklığı da belirlenmektedir.

Resimde görülen hassas terazi ile tartım işlemleri yapılmaktadır. Ayrıca katı ve sıvı malzemelerin yoğunlukları da bu cihazla ölçülebilmektedir.

KALSİNASYON TESTİ

Kalsinasyon testi, resimde görülen kül fırınında gerçekleşmektedir. Bu test, ürünün içindeki reçine ve takviye malzeme oranını belirlemek için yapılmaktadır.

ÜÇ NOKTALI EĞME TESTİ

Eğilme testi, malzemenin eğilmeye karşı mekanik özelliklerini tespit etmek amacı ile yapılır. Numuneye üç farklı noktadan belirli bir hızda yük uygulanır.

TAM KESİT EĞME TESTİ

Numunenin tam kesitine uygulanan belirli hızdaki yük sonucu malzemenin eğilmeye karşı mekanik özellikleri elde edilir.